Julen 2011
Vinteren 2011 har så langt ikke vært særlig vinterlig. I alle fall hvis man tenker i form av snømåking. Det er hovedsakelig selvmåket snø som har falt de siste ukene. Vi har likevel hyret inn en lokal traktorkjører til å ta unna snøen i innkjørselen, og boden er fylt opp med mye ferdigklyvd ved, i tilfelle en ny Fimbulvinter.
Daniel går i 3. klasse på Nypvang
skole. I år har han begynt å synge i Nidarosdomens aspirantkor, og har vært med
på flere konserter allerede, bl.a. i Nidarosdomen og på Ringve museum.
Hele juni gikk han på skole i Brno, men det var i den makelige delen av skoleåret, så det ble vel mindre undervisning og mere turer hit og dit. I 2012 vil han derfor prøve allerede i januar.
Sommerferien tilbrakte han på diverse sommerleirer i samme land; fra litt primitive forhold i telt på pionerleir, til noe mer komfortable internatskoler. Han har alt i alt fått god trening i å snakke tsjekkisk, i tillegg til mange spennende opplevelser.
Helén går fortsatt på Steinerskolen,
som 1.vgs student. Hun jobber hardt med lekser, og får gode skussmål. Hun
trives veldig godt, spesielt siden hun har fått mange likesinnede venner.
Som 16-åring har hun nå fått lov å begynne å øvelseskjøre. Det har blitt noen turer etter at hun fikk papirer på gjennomført trafikalt grunnkurs. Uvisst hvem som svetter mest på disse turene, pappa, eller Helén. Men det har gått veldig bra, med kun litt vennskapelig smådulting til noen søppelkasser i innkjørselen.
Sonja jobber på Skjetlein med undervisning i kunst og håndverk. Som for lærere flest, er det mange travle dager, og noen ganger går det sikkert litt vel fort i svingene. Om det var det som var årsaken til at en stor bjørk plutselig stod i veien for henne en dag i høst, vil ingen påstå, men det medførte i alle fall at denne lille Corsaen vår endte opp som spikerressurs, og Sonja i rullestol ut resten året.
Det ruller heldigvis
framover, og hun er ikke lengre så avhengig av at andre sørger for rattingen,
men har nå igjen begynt å kjøre bil selv. En ny gammelny Fabia, kjøpt på mål
etter tilgjengelig plass i garasjen, står klar. Men så langt er det nok Gunnar
som har moret seg mest med å fyke rundt i den lille hissigproppen.
Gunnar jobber ellers fortsatt i Logit.
Noen ganger strekker ikke ukedagene helt til, og helgene må benyttes til mere
jobbing. Det er visst ikke like greit for en halvgammel skrott å jobbe like
raskt og effektivt som oppdragsgiverne innbiller seg er mulig for slike halvgamle
skrotter.
Påsketuren gikk i år til våren sør i
England. Vi så fryktelig mange gamle stein i ulike konstellasjoner. Stonehenge
skilte seg merkbart ut, i og med at hensikten med anlegget ikke var like
opplagt. At alle kjørte på den gale siden av veien var selvsagt noe
utfordrende, men de smale hekkbekransede bygdeveier førte oss likevel trygt
rundt i landsdelen. Til bl.a. til Lands End, som vel må oppfattes som britenes
kopi av vår Nordkapp.
I høstferien var Helén og Sonja i Paris. Høydepunktet på turen ble nok Eiffeltårnet, men mye av tiden ble benyttet til å studere Paris fra undersiden takket være fransk trafikkultur og alle metrobanene.
Vánoce 2011
Po kruté loňské zimě jsme se na tu letošní připravili velmi důkladně. Najali jsme traktor na odhrnování sněhu a nakoupili nové lopaty, protože ty staré jsme loni úplně opotřebovali. Pořídili jsme 5 kubíků dřeva, kterým dotápíme za velmi mrazivých dnů, když tepelná pumpa nepodává žádný zjistitelný výkon. A od té doby čekáme, kdy už ta opravdová zima přijde.
Daniel letos chodí do 3. třídy, a máme silný dojem, že spolu se svými 29 neposednými spolužáky výrazně přispívá k ničeni svých 2 nešťastných učitelek, které vypadají unaveněji a unaveněji pokaždé, když je vidíme.
Letos začal hrát na klavír, a také byl vybrán do aspirantského sboru pro nejznámější norský sbor Nidarosdomens guttekor. Vypadá to, že ho muzika baví hodně, přestože mu zabere dost času. Zvlášť teď okolo vánoc měli hodně koncertů – v Nidarosdomen, v Muzeu Ringve a jinde.
V červnu si Dan zkusil chodit do české školy v Brně – Líšni, a potom v rychlém sledu absolvoval 3 různé tábory, a na všech se mu prý moc líbilo.
Helen začala letos chodit do 1. ročníku Steinerovy střední školy (česky Waldorfské školy). Moc si tam libuje, přestože má daleko více úloh než dřív. Asi je ta škola opravdu tak kreativní jak říkají, protože Helen tvdí, ze její extrémně barevné a nesourodé oblečení je tam bráno zcela normálně. My si myslíme, že je to proto, že se všem (stejně jako nám) nedostává dechu a komentářů, když ji zahlédnou v jejích pruhovaných podkolenkách v nejrůznějších ostrých barvách na všech 4 končetinách.
Helen letos dovršila 16, což ji už dovoluje trénovat jízdu autem. Takže jsme do Oktávky namontovali dalši zpětné zrcátko, nalepili veliké L-ko, a Helen začala chtě nechtě kroužit okolo naší ulice v autě, s potem zalitým Gunnarem na pasažérském sedadle. Zatím to oba přežívají.
Soňa pokračuje ve své učitelské kariéře v Skjetleinu, kde učí Design a řemesla, a po večerech vede kurzy pro dospělé. Výhody učitelského zaměstnáni jsou bezpochyby krasně dlouhé prázdniny, nevýhody však jsou týdny a dny, kdy by všechno mělo odsýpat rychleji než okolnosti dovolují. Jeden takový říjnový den jí v cestě stála velmi velká a velmi tvrdá bříza, která se postarala o to, že náš malý Opel skončil ve šrotu a Soňa na zbytek roku v invalidním vozíku. Na bříze nezůstalo ani škrábnutí.
Po 7 týdnech úspěšné rekonvalescence už Soňa poskakuje okolo sama za pomoci berlí, a nemusí čekat, až ji ostatní někam odtlačí nebo odvezou. Umí se už sama odvézt i v nově zakoupeném autíčku, 3999 mm dlouhé sportovní Fabii, která se velmi natěsno vejde do naší cca. 4-metrové garáže.
Gunnar pracuje pořád jako programátor v
Logit. Práce má tolik, že už ani nerozlišuje pracovní dny a svátky, a pro
jistotu chodí do práce pořád. V těch pár volných chvílích kdy není v práci stále
vylepšuje svou meteorologickou stanici na naší střeše. Přibyl tam například srážkoměr,
který už stihl zaznamenat letošní rekordní srážky v období, kterému se jinde říká
léto.
Velikonoční prázdniny jsme strávili v
Cornwallu obdivováním různých kamenných struktur – kruhů, hradů, anglických domů,
bílých koní, skal a tajemstvím opředených a turisty vyhledávaných neolitických
staveb.
Vrcholem podzimních prázdnin byla bezesporu Eiffelovka. Jinak máme z Paříže pocit, že jsme při neustálém přemísťování se spletitým systémem metra viděli víc jejího podzemí než těch nadzemních zajímavostí.
Brodění horské říčky které je na letošním PFku je ze začátku září z hor okolo Budalu, kde má jeden ze Soniných kolegů asi 300 let starý horský statek, na kterém se hromadně oslavovaly 50. narozeniny několika učitelů ze Skjetleinu.